عبور اسب سواران از روی آتش در جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا!!!

جشنواره لاس لومیناریاس در اسپانیا | Las Luminarias Festival

جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا یکی از جشنواره ها و فستیوال هایی است که هر ساله در یکی از شهرهای اطراف مادرید  و در میان کشاورزان و مردم محلی برگزار می شود 

هر سال تاریخ برگزاری جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا در روز خاصی برگزار شده و خوشبختانه اگر امسال و در ماه دی قصد سفر به اسپانیا و مادرید را دارید، می توانید در آن شرکت کنید. در ادامه مراسم ها و اعتقادات انجام شده در این جشنواره را برایتان بازگو می کنیم .

زمان و مکان برگزاری جشنواره

شهر سن بارتولومه دو پینارس با همین جشنواره در دنیا نامش بر سر زبان ها افتاده است. این شهر در مرکز اسپانیا و نزدیکی مادرید قرار دارد. این مراسم هر سال در تاریخ های متفاتی برگزار می شود. در سال 2017 در روز 17 جون برگزار شد که پس از آن با انتشار عکس  های بی نظیری که عکاسان سراسر دنیا از این واقعه گرفته بودند، بیشتر در جهان شناخته شد. هر چند این جشنواره را در سال 2018 از دست دادید اما زمان برگزاری آن در سال 2019 چندان دور نبوده و دقیقا در تاریخ 16 ژانویه مصادف با 26 دی ماه امسال برگزار می شود که با برنامه ریزی برای سفر به اسپانیا به راحتی می توانید در کنار دیدن جاذبه های مادرید و مناطق توریستی در این رویداد نیز شرکت کنید تا بیشتر با فرهنگ این کشور آشنا شوید. جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا در سنت آنتونی برپا می شود .

اما این جشنواره چیست؟ جشنواره لاس لومیناریاس را به جشنواره آتش و اسب ها می شناسند. در حقیقت مردم اسپانیا به دلیل عشق فراوانشان به کارهای هیجانی با آتش و انجام کارهای آتشین معروف هستند. همانند جشنواره والنسیا به نام لاس فالاس (Las Fallas ) که بسیار طرفدار داشته و مورد تحسین است، جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا نیز، هر چند کوچکتر اما دلچسب و خاص برگزار می شود. این جشنواره در حقیقت، در بعد از ظهر روز سنت آنتونیو St. Anthony’s day (روزی مقدس در اسپانیا) در شهر سن بارتولومه دو پینارس San Bartolome de Pinares و در نزدیکی مرکز استان آویلا Avila ، در 100 کیلومتری مادرید بر پا می شود .

 

در زمان شکل گیری جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا مردم روستایی با تلفیق باورها و اعتقادات قبل از مسیحیت که حالتی جادویی برای آن ها داشت با باورها و عقاید مذهبی کاتولیک که بعدها در بینشان رواج پیدا کرد، این جشن را راه اندازی نمودند. در این مراسم حدود 600 نفر از کشاورزان و روستاییان اطراف همگی در حومه شهرهای استان آویلا دور هم جمع شده و مراسمی آتش بازی را با اسب های خود به نمایش می گذارند. آن ها با اسب سواری از روی آتش های بزرگی می پرند تا با این کار، روحشان بخشیده شده و تمام بیماری ها و بدبختی های سال بعدی را که ممکن است به سمتشان بیاید، از خود دور کنند. انجام این مراسم نه تنها به مهارت اسب سوار در اسب سواری نیاز دارد، بلکه به شجاعتی بی نظیر برای پرش از روی آتش با اسب نیازمند است .

آماده سازی اسب ها برای اینکه آن ها نیز از آتش نترسند، خود پروسه ای بی نظیر است که در جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا انجام می شود. جشن آتش در ساعت 07:30 بعد از ظهر و همزمان با به صدا در آمدن ناقوس کلیسای سنت آنتونیو آغاز می شود. در اصلی ترین مراسم و رویداد این جشن، افراد در راهپیمایی و مراسمی رسمی و تشریفاتی به سمت کلیسای سن آنتونیو، در خیابان های مرکزی شهر سن باتولومه دو پینارسحرکت می کنند. تمام مراسم به طور دسته جمعی در این محل برگزار می شود .

 

چرا کلیسای سن آنتونی؟

پدر روحانی سن آنتونیو در زمان حیات خود، حامی حیوانات اهلی و خانگی بود. بنابراین در جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا از اسب به عنوان حیوان خانگی استفاده کرده و بر طبق سنت آن، سوارکاران با اسب های چالاک خود رد میان آتش سوارکاری می کنند یا از روی آتش می پرند. این عمل به خاطر اسب ها انجام می شود. مردم کشاورز این ناحیه بر طبق سنت های خود معتقدند که پریدن از روی آتش برای اسب نیز خوب بوده و بیماری ها و حوادث خطرناک را از اسب دور نگه داشته و حیوان را در سلامت کامل نگاه خواهد داشت. دود آتش که به اسب ها برسد، طاعون و مریضی را در سال آینده از آن ها دور نگه می دارد .

در سفرتان به اسپانیا و مادرید حتما به این شهر کوچک سفر کنید. تماشای شعله های برافروخته و سوزان آتش و سوارکارانی که در میان آن ها، حرکت می کنند، ترس و وحشتی از سوختگی و اعجاب را به همراه حس تحسین آمیز به این افراد در شما، بر می انگیزد. در اینجا ترکیبی از حس ترس، تحسین، وحشت و هیجان را به عنوان تماشاچی و بیننده تجربه خواهید کرد. همچنین می توانید عکس هایی بی نظیر از این رویداد بگیرید. در جهان عکاسان بسیاری چه از مجلات معروف دنیا همانند نشنال جئوگرافیک و چه به صورت شخصی در جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا شرکت کرده و عکس های بی نظیری از آن می گیرند .

 

مردم این شهر معتقدند که شروع این مراسم به حدود 500 سال پیش بر می گردد. در آن زمان مردم معتقد بودند که آتش باعث نابودی و دور نگه داشتن بیماری طاعون می شود. افرادی که مدافع حقوق حیوانات هستند، از این مراسم و حقوق اسب ها حمایت کرده و بسیار با آن مخالفت کرده اند. با این وجود، مسئولان شهر و افراد اجرا کننده جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا اذعان نموده اند که تاکنون در این مراسم به هیچ اسبی آسیبی وارد نشده و  هیچ اسبی تاکنون نسوخته است .

قبل از شروع مراسم افراد خود و اسب خود را با تمرینات متداولی که در بینشان جریان دارد برای این مراسم آماده می نمایند. در روز مراسم نیز یال ها و دم اسب ها را می بافند و سپس با چسب ها و کاغذهایی نسوز می پوشانند تا در طول جریان مراسم، موهای اسب ها آتش نگیرند .

 

برای برپایی این آتش، بچه های شهر، شاخه های درختان را از اطراف جمع کرده و در خیابان هایی که به سمت سن آنتونیو می روند، برای برپایی آتش قرار می دهند. زنان موها و یال اسب ها را می بافند. گاهی خواهید دید که دم اسب ها را با نوارهایی به رنگ زرد و قرمز که نشان دهنده رنگ های پرچم اسپانیا است، تزئین نموده اند. دیگر مردم شهر برای تماشای این مراسم به خیابان ها می آیند. اگر شما نیز برای دیدن جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا در خیابان حضور پیدا کردید، باید توقع محیطی پر دود را داشته باشید .

برای همین بهتر است که با خود، برای مواقعی که تنفس برایتان سخت شد، ماسک به همراه داشته باشید. همچنین افراد مسن و بچه ها را خواهید دید که برای سلامت و تنفس راحت تر ماسک به صورت می بندند. سوارکاران اما از دستمال های سر خیس شده و پارچه ای استفاده کرده و صورت خود را در هنگام عبور از آتش می پوشانند. سوارکاران قبل از مراسم به یکدیگر شجاعت داده و برای شروع مراسم آماده می شوند. می توانید صف سوارکاران با اسب های زیبایشان را ببینید که در نور شعله های آتش ایستاده اند و منتظرند تا نوبت پرش آن ها برسد. بعضی از سوارکاران در هنگام پرش به انجام کارهای عجیبی دست می زنند که بیشتر شبیه به شعبده بازی و کارهای سیرک است. در واقع شما به دیدن سیرکی رایگان در جشنواره لاس لومیناریاس اسپانیا آمده اید .

 

اتفاقات عجیبی در این مراسم می افتد. ممکن است گاهی اسب نگران شود و سوارکار خود را بیندازد. در حالی که از عقب اسب سوار دیگری به او نزدیک می شود. درست است که تمام این مراسم خطرناک به نظر می رسد اما گروه های انداد و نجات و اورژانس در صحنه حضور دارند و در صورت بروز مشکل، به کمک می آیند. حرارت شعله های آتش هم اسب و هم سوارکار آن را در بر می گیرد. دیدن این داستان ها شاید شما را به یاد داستان معروف سیاوش و عبور او با اسب از میان شعله های آتش بیاندازد. در این شهر و در این مراسم شما افراد بسیاری را خواهید دید که همانند فرد اسطوره ای سیاوش در تاریخ ادبیات ایران، بدون هیچ آسیبی از میان شعله ها عبور می کنند .

 

وجود دود در شهر آنچنان زیاد می شود که میدان اصلی شهر و مجسمه کاسکورو Cascorro statue در وسط میدان شهر سن بارتولومه دو پینارس نیز در دود محو می شود. اگر به دنبال تماشای این مراسم از نزدیک هستید، می توانید برای رفتن به اسپانیا و مادرید در ماه ژانویه مصادف با دی ماه شمسی اقدام به خرید تور  یا بلیط کنید .خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.